Môj mozog je môj šéf

Môj mozog je môj šéf

Odkedy sme sa vo  firme začali intenzívne venovať tomu, ako funguje ľudský mozog, sa mi žije oveľa lepšie. Na veľa situácií, či už v osobnom, alebo i pracovnom živote, sa už pozerám ináč ako kedysi. Ten pocit poznania, prečo sa niektoré veci dejú tak, ako sa dejú, je oslobodzujúci. Veľa vecí mi dáva oveľa väčší význam a ľudské konanie a správanie vnímam v oveľa širších súvislostiach.

 

Prevencia, inovácia, riešenie problémov?

Ak nejde o prežitie, mozog to nevníma ako prioritu. Teraz už viem, prečo v minulosti veľakrát zvíťazila moja lenivosť nad náročnou prácou. Viem, prečo mi postačil dobrý pocit z krátkodobého vyriešenia problému.

Dnes si už viem odpovedať, prečo som celý život bojoval s obrovskou chuťou jesť. Jedlom si dopĺňam dobrý pocit. Je to jednoduchší spôsob získania odmeny – dopamínu. Dobrý pocit, ktorý by som mal byť schopný vytvoriť aktívnou formou, nie ho nahrádzať umelými zdrojmi vo forme jedla. Na problém som sa díval starým pohľadom, starou mozgovou mapou a môj mozog to toleroval. Namiesto toho, aby som získal dobrý pocit z pohybu, tak sa môj centrálny systém odmien ulakomil na jednoduché získanie dobrého pocitu z jedla. Z krátkodobého hľadiska som uspokojil svoje potreby, ale z dlhodobého hľadiska som si škodil.

 

Celý článok si môžete prečítať alebo voľne stiahnuť na slideshare:

 

Viac o fungovaní mozgu, najnovších výskumoch neurovedy a ich aplikácii v manažérskej praxi nájdete vo video sérii Ako funguje ľudský mozog

Peter Minárik