Stretnutie s Prezidentom a oceňovanie Dobrovoľníka roka ma nakoplo…

Dobrovoľníctvo má zmysel.

Peter Minarik_PrezidentS týmto pocitom som odchádzal minulý štvrtok zo stretnutia s Prezidentom a z oceňovania Dobrovoľníka roka 2015, ktoré už po ôsmykrát udeľovalo Národné dobrovoľnícke centrum CARDO.

 

Pred pár rokmi som dobrovoľníctvo vnímal „LEN“ ako dobrovoľné zbieranie odpadkov, natieranie plotov na škôlkach, či starých ošarpaných lavičiek v parku. Dobrovoľníkov som vnímal ako premotivovaných „nadšencov“, ale nikdy som sa do žiadnej väčšej akcie nezapojil.

Dnes dobrovoľníctvo vnímam oveľa intenzívnejšie a v širších rozmeroch. Vo svojej práci sa denne stretávam s ľuďmi, ktorí sa neustále sťažujú a vyhovárajú na okolie. Majú milión argumentov na to, prečo sa niečo nedá a prečo im to systém neumožní…

Ako to súvisí s dobrovoľníctvom?

 


 

Sťažovať sa vie každý, ale prísť s návrhom riešenia a dokázať ho realizovať je oveľa náročnejšie.

 

Krása a sila dobrovoľníctva je v tom, že vytvára pre ľudí priestor tvoriť. Možnosti dobrovoľníctva sú nekonečné a neobmedzené. Je to nádherný priestor pre sebarealizáciu a vlastný rozvoj, ktorý pomáha robiť svet okolo nás lepším.

Uspech po slovensky_1_nUnikát dobrovoľníctva spočíva aj v tom, že nikoho nemusíme žiadať o schvaľovanie nášho dobrovoľníckeho projektu. Jednoducho treba začať a krok po kroku realizovať to, čo dáva zmysel a pomáha okoliu. Nikto nebude merať KPI, sledovať produktivitu, či znižovať chybovosť a reportovať „umelé“ vylepšenia projektu.

 

Najsilnejším produktom dobrovoľníctva je pomoc a podpora iným. Jeho tvorba je sprevádzaná radosťou a spoznávaním nového.

Mňa pred rokmi oslovilo expertné dobrovoľníctvo. Jedná sa dobrovoľnícku podporu v tej oblasti, v ktorej človek pracuje a je v nej dobrý.

 

 

Prečo? Tu je krátky príbeh, ako som sa dostal k dobrovoľníctvu ja.

Uspech po slovensky_3_nAko študentovi mi chýbalo prepojenie teórie a praxe. Študoval som poistnú matematiku na Ekonomickej Univerzite v Bratislave. Mal som neskutočne veľa teoretických predmetov, ktorých použitie v reálnom živote som si nevedel predstaviť ani vo sne.

 

Z omylu ma prebrala ma až realita. Hoci som nepracoval v oblasti poisťovníctva. Keď som začal pracovať pre poradenskú firmu, kde sa to analýzami, štatistikami, odhadmi, modelmi a porovnaniami, či bázami len tak hýrilo. Vtedy som pochopil, že tie „teoretické …….„ sa dajú využiť aj v praxi. A musel som sa začal učiť isté veci od znova. Tento krát ale s jasným cieľom a porozumením ako teóriu využiť v praxi. No popri robote ma to stálo oveľa viacej času a námahy.

 

Uspech po slovensky_4_nSpočiatku som bol neskutočne nahnevaný na to, že mi nikto počas štúdia jasne nevysvetlil, ako sa dá tá „hrozná teória“ využiť v praxi. Najdôležitejším cieľom počas štúdia bolo spraviť skúšku, nie pochopiť…

Neskôr som sa chcel o svoje skúsenosti podeliť so študentmi a tak sa začal tvoriť projekt ÚSPECH PO SLOVENSKY.

Projekt sa rozrástol a dnes je cieľ projektu ešte oveľa širší: zdieľanie životných skúsenosti Slovákov. Úspech nie je len pozícia, sláva, moc, či peniaze. Úspešný môže byť každý. Ale tiež je dôležité povedať, že úspech nepríde sám od seba a treba na sebe pracovať. Tvoriť hodnotu pre ľudí a svoje okolie. Nech to je čokoľvek, čo človeka baví a robí radosť aj iným, nie len sebe.

 

USPECH PO SLOVENSKY_logoPre každého je úspech niečo iné. V každej fáze života človek sa človek na úspech díva ináč. Do projektu zapájame študentov, športovcov, umelcov, dôchodcov, zamestnancov, podnikateľov, matky na materskej dovolenke, dobrovoľníkov… jednoducho ľudí.

Prezident Andrej Kiska na stretnutí s dobrovoľníkmi vyjadril potešenie, že dobrovoľníctvo na Slovensku rastie.

„Ukazuje sa, že pre mnohých z nás zmysel pre poriadok, pre dobro, pre čistotu nekonči za dverami nášho bytu, ale pokračuje ďalej. A že sú ľudia, ktorí chcú, aby v tejto spoločnosti bolo lepšie. Budem vždy veľmi rád, keď ako prezident ktorejkoľvek z vašich aktivít budem môcť pomôcť.“ povedal prezident a prítomným dobrovoľníkom sa v mene svojom aj v mene celej krajiny poďakoval za ich prácu.

 

Počas odovzdávania ocenení Dobrovoľníka roka som opäť pocítil aké je dôležité venovať sa dobrovoľníckym projektom, ktoré kúsok po kúsku pomáhajú ľuďom v našom okolí. Na Slovensku je veľa dobrovoľníkov, od ktorých sa môžeme inšpirovať.

Odchádzal som s dobrým pocitom, že projekt ÚSPECH PO SLOVENSKY má svoju hodnotu pre ľudí. Čas a energia, ktorú do neho dobrovoľne venujú všetci ľudia majú zmysel.

 

Aj to je dôvod, prečo som sa rozhodol napísať týchto pár riadkov.

V mene projektu ÚSPECH PO SLOVENSKY ďakujem všetkým, ktorý sa do projektu zapojili a podporili ho.

Budem rád, ak sa do projektu zdieľania zapojíte aj vy a podelíte sa o váš pohľad na úspech.Čo fungovalo vám? Kde ste spravili chybu a ako ste sa z nej poučili? Aké sú vaše odporúčania na úspešný život?

Váš príbeh môže pomôcť niekomu inému vyvarovať sa podobným chybám, alebo inšpirovať k lepšiemu životu.

Uspech po slovensky_5_n

Budeme radi, ak svojim vyjadrením podporíte ďalších budúcich úspešných Slovákov …

 

V projekte ÚSPECH PO SLOVENSKY sa nesúťaží, ale podporuje…                

… aj o tom je dobrovoľníctvo 🙂

 

Ďakujem za váš čas a ochotu a záujem,

Peter Minárik

 

článok nájdete aj na linkedin TU