Čo definuje hodnotu človeka?

ČÍM BY SOM BOL, AK BY MI VŠETKO ZOBRALI?

 

Zostala by mi len vlastná SEBA-HODNOTA resp. NEHODNOTA.

 

Čo definuje hodnotu človeka?

SEBAHODNOTA človeka, nech je už akokoľvek silná alebo slabá je niečo, čo si budujeme celý život.

Pri pohľade na úspešného manažéra si mnoho ľudí povie: „Ten je „za vodou“, tomu sa žije. To je manažér. Veľký dom, stabilná práca, istý príjem ešte aj služobné auto má.“ Ľudia si pohľady na iných mnoho krát idealizujú. Nevedia, čo stojí za „úspechom“ navonok spokojného manažéra. Koľko práce, energie alebo peňazí ho stálo dostať sa na danú pozíciu. Vnímajú ho len cez ich vlastnú optiku.

 

Vo svojej praxi som spoznal viacero vysoko postavených manažérov, ktorým sa potom ako im zobrali ich stabilnú pozíciu ich svet jednoducho zrútil. Nezostalo im nič, len ich vlastná sebahodnota.

 

Viem o čom hovorím, pretože aj sám som si cez to prešiel. Keď som pracoval pre nadnárodné poradenské firmy, veľkú mieru sebahodnoty mi dodávalo meno firmy. Firma vytvorila stabilné zázemie a dala zamestnancom istotu. Pracovalo sa skvele, bez rizika. Po skončení v nadnárodnom consultingu, ale táto umelá „podpora“ skončila. A začala tvrdá realita.

 

Nefungovalo nič. Nebolo sa o koho prieť, všetko bolo potrebné vybudovať. Krok po kroku.

 

Trvalo mi dlhšie, kým som si uvedomil, že každodenný život mi ukazuje spätnú väzbu na to čo robím. A že podnety z okolia nie sú prekážky, ale jasné signály, že musím na sebe aktívne pracovať a rozvíjať sa.

 

V časoch keď bola moja sebahodnota nízka, som bol veľmi ovplyvniteľný okolím. Negatívny názor okolia ma dokázal spomaliť a doslova mi zobral chuť do práce. Trvalo mi oveľa dlhšie kým som sa opäť naštartoval a začal som pracovať v plnom nasadení.

 

Každodenná aktivita, moje vnútorné nastavenie a chuť na sebe pracovať ma posúvala vpred.

 

Nie vždy to bolo jednoduché ale dnes cítim, že sa vo svojom vnútri mám o čo oprieť. Krok po kroku sa moja sebahodnota zvyšovala.

Čím viac som komunikoval s ľuďmi na workshopoch, konferenciách a sociálnych sieťach, tým viac reakcii z okolia som dostával. Samozrejme, nie všetky boli  pozitívne. Našlo sa zopár naozaj veľmi nepríjemných útočných až agresívnych poznámok na moju osobu a prácu.

Veľa krát som premýšľal ako by som mal na ne reagovať. Čo by bolo správne podľa zásad modernej doby, marketingu či PR špecialistov.

 

 

Viete čo mi pomohlo najviac?

Najviac mi pomohlo, keď som si sám v sebe uvedomil, že každú činnosť, ktorú robím, robím z vnútorného presvedčenia, s dobrým úmyslom a so správnym nastavením. Strávil som neskutočne veľa času podporou projektov a ľudí. Vo svojom voľnom čase som riešil mnoho benefičných projektov, študoval som nové možnosti a trendy. Spájal som si vlastné skúsenosti s novými nadobudnutým poznatkami. A krok po kroku som si začal oveľa viacej uvedomovať vlastnú sebahodnotu.

 

Sebahodnotu, ktorú mi dal sám život, nie dobré rady rodičov, ani vysoká škola, či titul, ale aplikácia vecí v praxi a prevzatie zodpovednosti za svoje rozhodnutia a výsledky. Začal som si oveľa viacej veriť a za svoj názor sa viem postaviť a vnímam jeho HODNOTU. Už nemám problém si svoj postoj a názor obhájiť. Komenty hejterov prestali byť pre mňa dôležité. Skúsenosť ma naučila aj to, že nemá zmysel sa „hádať a bojovať“ o pravdu. Každý máme svoj vývoj a svoje skúsenosti, ktorým veríme a ktoré formujú náš pohľad na svet.

 

SEBAHODNOTU SI BUDUJEME KAŽDY SÁM ZO SVOJHO VNÚTRA. NEDÁ SA KÚPIŤ, PRENAJAŤ, DAROVAŤ, ANI UKRADNÚŤ.

 

SEBAHODNOTU SI MUSÍ KAŽDÝ VYTVORIŤ SÁM – VLASTNÝM ŽIVOTOM, ZODPOVEDNOSŤOU A AKTIVITOU.

 

A v tom je SILA VLASTNEJ VNÚTORNEJ SEBAHODNOTY.

Strach nás limituje. A ak sa budeme báť prekročiť svoj tieň, nikdy nebudeme v živote spokojní. Najväčšou ľútosťou starších ľudí nie sú veci ktoré urobili zle, ani tie, ktoré sa im nepodarili podľa ich predstáv, ale tie veci, ktoré v živote neurobili vôbec.

 

 

Verím, že aj tento obrázok pomôže nájsť ľuďom vnútornú silu robiť veci naplno a nebudú sa dopredu limitovať tým, ako ich bude vnímať, či hodnotiť ich okolie.

Držím vám palce 🙂

Peter Minárik

 

skúsenosti a odporúčania manažérov o tvorbe sebahodnoty nájdete v časti Vzdelávanie a sebahodnota

ak máte záujem zdieľať svoje skúsenosti a inšpirovať ostatných, radi vaše postrehy zaradíme do projektu Vzdelávanie je COOLkontaktujte nás